İlci Holding, süt ve süt ürünleri

İlci Holding, süt ve süt ürünleri sektöründe

Yıllardan beri başta inşaat olmak üzere çok sayıda sektörel yatırımlar yapan İlci Holding, fiyat artışı ve ithalatlarla gündeme gelen, özellikle yatırımcıların geri durduğu hayvancılık alanına yönelerek Kırşehir Çiçekdağı’nda 17 bin dekarlık alana ileri tarım ve hayvancılık çiftliği kurdu. Geleneksel lezzeti titiz araştırma ve çalışmalar sonrası organik tarıma dayalı entegre çiftliğinde kurduğu süt üretimi ve süt işleme tesisi ile yakalayan İlci Holding’in aynı markalı süt ve süt ürünleri de raflarda yerini aldı.

Konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamaya göre, İlci Holding, tarım ve hayvancılık yatırımını Holding bünyesinde İlci Tarım Hayvancılık Bio-Gaz Enerji Sanayi Anonim Şirketi ile yapıyor. Kırşehir’in Çiçekdağı bölgesinde 17 bin dekarlık tarım alanı üzerinde 3 bin 500 metrekarelik Büyükbaş Sağmal ve Damızlık, Küçükbaş Besi ve İvesi Süt Koyunculuk entegre üretim tesisleri yer alıyor.

Hayvansal atıklardan elektrik üretiyor.

Tesisin en büyük özelliklerinden biri de çiftlik alanı içerisinde kurmuş olduğu Bio-gaz tesisi ile kendi elektrik ihtiyacının büyük bir bölümünü hayvansal atıklardan karşılaması. Böylece hayvansal atıkların çevreye verdiği zararın önlenmesinin yanı sıra yüksek verimli gübreleri de kendi bünyesinde üretmesi, İlci Tarım’a çok önemli bir ekonomik güç kazandırıyor.

Organik tarıma dayalı hayvancılık

“Geleneksel Lezzeti” üretim hedefi olarak benimseyen İlci Holding, hayvanlarını geniş arazisinde otlatıyor, tarımsal sahada ürettiği kaliteli doğal yemlerle besleyerek elde ettiği sütü, soğuk zincir vasıtasıyla sağlıklı şekilde fabrikaya ulaştırıyor. Günlük 60 bin litre süt işleme kapasitesi ve son teknoloji yüksek hijyen ve havalandırma (iklimlendirme) sistemine sahip üretim tesisinde, uzman biyolog ve kimyagerler tarafından ileri laboratuar tekniklerini kullanılarak, ürüne yönelik oluşturulan sürekli inceleme, kontrol ve Ar-ge çalışmalarıyla belirlenen ilkeler doğrultusunda yüksek kalitede, ulusal ve uluslararası standartlarda üretim yapılıyor.

“Eskilerin anlattığı süt lezzetini özlemiştik”

Enerji ve inşaat sektörlerinin ardından hayvancılık alanında da yatırıma yöneldiklerini kaydeden İlci Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fatih İlci, “Bir tüketici olarak eskilerin anlattığı süt ve yoğurt lezzetlerini özlemiştik. Bu konuda yeterli entegrasyona fazlası ile sahip olmamızdan dolayı ‘Neden biz de üretmeyelim?’ diye düşündük ve bu alanda yatırıma yöneldik.

Son yıllarda kimyasal katkılı üretimlerin yarattığı sıkıntı nedeniyle doğal ürünlere talep arttı. Biz de İlci Holding olarak süt ve süt ürünleri konusunda geleneksel lezzetleri yeniden sofraya taşımayı hedefledik. Unutulmayan tatların izini sürdük. Doğal üretimle, doğal beslenmeyle geleneksel lezzetleri yakalamayı başardık. Bu lezzetlere, ileri teknoloji ve hijyen kalitesini de ekleyerek güvenilir ürünler yarattık. Ürünlerimiz raflarda yerini aldı. ‘Nerede o eski lezzette yoğurtlar, peynirler, yağlar ve kaymaklar…’ diyenler İlci’de aradığı lezzeti bulacaktır. ”