Teknolojimiz

İlci Süt Ürünleri, Kırşehir ilimizin Çiçekdağı ilçesinde İlci Holding'e bağlı entegre bir tesis olan İlci Tarım Hayvancılık Biogaz Enerji San. A.Ş. bünyesinde 7 Temmuz 2011 tarihinde faaliyetine başlamıştır. Doğal ve hijyenik ürünler sunmayı ve kalite standartlarını daima yüksek tutmayı ilke edinmiştir. Tesisimiz, bu ilke doğrultusunda kendine ait çiftliklerinde yer alan yüksek verime sahip kaliteli hayvan varlığıyla ve yine kendine ait tarımsal sahasındaki bitkisel üretime dayalı olarak geliştirdiği kaliteli yem ve doğru beslenme uygulamaları ile süt üretimini gerçekleştirmektedir. Güvenilir yöntemlerle elde edilen süt varlığımız, modern tesisimizde doğal, sağlıklı yapısıyla ve lezzetli aromasıyla sofralara farklılık getirecek beyaz peynir, kaşar peyniri, yoğurt, ayran, tereyağı, kaymak ve yöresel peynir çeşitlerine (tulum, dil ve örgü peyniri) dönüştürülmektedir.

İlci Süt Ürünleri, geleneksel tadın, teknolojinin getirdiği modern hizmetlerin eğitimle desteklendiği ve bütünleştiği ürün yelpazesini daima sunmayı hedeflemektedir.

İlci Süt Ürünleri markası altında kurulan fabrikamız, 17.000 dekar arazi üzerinde faaliyet gösteren İlci Tarım Hayvancılık Biogaz Enerji Üretim San. ve Tic. A.Ş. tesisleri sahası üzerinde 3500 metrekarelik kapalı alana sahip bir işletme olarak kurulmuştur.

İlci Tarım Hayvancılık Biogaz Enerji Üretim San. A.Ş. bünyesinde yer alan Büyükbaş Damızlık Tesisi ve İvesi Koyunculuk Tesisi’nden elde edilen süt, soğuk zincir vasıtasıyla sağlıklı şekilde fabrikamıza ulaştırılmaktadır. Elde ettiğimiz sütün kalitesi ve besin değerleri yüksek olup, yağ ve kuru madde oranı esasıyla zengindir.
Ürün oluşumunun başlangıcından tüketiciye ulaştığı sürece kadar, ileri laboratuar teknikleri kullanılarak oluşturulan kontrol sistemiyle kalite değerlerinin incelenmesi ve yüksek kalite değerlerinin devamlılığı sağlanmaktadır. Laboratuvarlarımızda (süt alım, kimya ve mikrobiyoloji) kapsamında ürünlerimizin kalite değerleri saptanmakta, ürüne yönelik tüm kimyasal ve mikrobiyolojik değerler deneyimli teknik personel (gıda mühendisi, biyolog ve kimyager) tarafından incelenmektedir.

Üretimdeki verim ve ürün kalitesiyle ilgili değerler, laboratuar veri tabanıyla değerlendirilmekte ve geliştirilmektedir.

Fabrikamızda ürünler, ürün türüne yönelik bölümlere otomasyon kontrollü hatlar yoluyla ulaştırılarak deneyimli ustaların özverili ve hijyenik uygulamalarıyla hazırlanmaktadır.